Peter Šípoš

o mne

O mne

Aktívnemu foteniu sa venujem od 2013, kedy som si po častom požičiavaní foťákov od kamarátov konečne kúpil svoj vlastný. Za môj fotografický posun vďačím hlavne častému foteniu na skautských akciách a táboroch, kde som si za tie roky mohol vyskúšať rôzne typy fotografie a postupne vypracovať svoj štýl. A hoci už výraznejšie zmeny robím zriedkavo, raz za čas sa nájde nejaký nový spôsob ako ho ešte pozmeniť, upraviť a posunúť zase niekam ďalej.

Po rokoch ma na fotografii stále najviac drží to, že tým čo robím, pomáham druhým ľuďom dochovať si spomienky na danú dobu, udalosť, na to akí boli, ako vyzerali, čo robili a čo prežívali. Pomáham im zachovať kúsok prítomnosti pre budúcnosť, kedy už budú aktuálne chvíle dávnou minulosťou. Lebo máločo ma teší tak, ako keď si niekto pozrie moje staré fotky a pri spomienkach nimi vyvolanými znova prežije tie radostné chvíle, ku ktorým sa dané fotky viažu.

Som toho názoru, že fotenie by nemala byť stresujúca záležitosť. Práve naopak, fotenie by malo prebiehať v uvoľnenej a priateľskej atmosfére a užiť by si ho mali ako fotografovaní tak aj fotograf. Ak sú totiž počas fotenia ľudia vystresovaní, z fotiek je cítiť napätie, strnulosť, ubúda kreativity, no proste to nie je ono. Aj preto si rád hneď na začiatku s ľuďmi potykám, podebatím o živote, o nich, o mne a o danom fotení.

faq

Nemám nejaký fixný cenník ktorého by som sa nepustil. Miesto toho mi radšej napíš o aké fotenie by konkrétne išlo a aký máš naň budget. Ja ti zase poviem aká by bola moja predstava a určite sa na niečom dohodneme.

Pri väčších akciách (svadby, plesy, stužkové..) fungujem štýlom, že v rámci prvého týždňa po fotení môžeš očakávať menšiu ochutnávku, zvyšok následne do ďalších dvoch týždňov. Čiže všetky fotky uvidíš najneskôr do troch týždňov od fotenia.

Ak ide o menšiu zákazku tak bežne viem dodať fotky aj skôr. O koľko? To závisí od konkrétneho fotenia a predovšetkým na vzájomnej dohode. Ak máš nejaký termín, do kedy potrebuješ fotky mať, tak mi ho povedz a ja ti následne poviem či to v danej situácii vidím reálne. Ako sa hovorí, tiež som len človek a popri fotení mám svoje deadliny aj v škole a práci. No určite spravím všetko preto, aby sme došli k vzájomnej dohode, ktorá bude vyhovovať nám obom.

To závisí od daného fotenia a od toho, čo sa na ňom bude diať. Nechcem ti vopred sľubovať žiadne konkrétne číslo. Niekedy totiž na vypovedanie daného príbehu stačí fotiek menej, niekedy ich je zasa treba viac. Pokiaľ vyslovene nepotrebuješ x záberov konkrétnej veci, miesto počítania fotiek pre naplnenie kvóty sa radšej sústredím na fotenie samotné.

Fotky bežne posielam online formou, či už cez WeTransfer alebo klasický Google Drive. V prípade záujmu ich ale nie je problém nahodiť aj na USBčko či klasické CD.

Áno, presne tak. Odovzdávam zásadne iba ručne upravené fotografie. Samotné fotenie na mieste totiž považujem iba za polovicu fotografovej práce – tá druhá nastáva doma za počítačom. Neupravená fotka pre mňa jednoducho nie je jej finálnou, najlepšou verziou.

Nie. Vodoznak vo všeobecnosti nemám moc rád, keďže narúša estetiku danej fotky. Na fotkách v portfóliu som sa ho ale rozhodol využiť za účelom zníženia rizika ich krádeže. Výsledné fotky, ktoré ti z fotenia pošlem, budú samozrejme bez vodoznaku.

Fotky ti prídu v dvoch veľkostných variantoch, každý v separé priečinku – jeden s prívlastkom „view“, druhý s prívlastkom „print“. Fotky vo „view“ priečinku sú špeciálne upravené tak, aby sa dobre pozerali v digitálnej forme a bezproblémovo nahrávali na tvoju obľúbenú sociálnu sieť. A hoci momentálne panuje doba digitálna, tak stále verím aj na klasickú vytlačenú fotografiu ktorá má svoje nepominuteľné čaro. Preto ak si budeš chcieť niektorú fotku vytlačiť, hoci aj vo väčšom rozmere, siahni po verzii „print“.

Ak rovnako ako ja obľubuješ svoje fotky aj na dobrom papieri, tak okrem digitálnych fotiek ti viem dodať aj priamo výtlačky spravené v profesionálnom fotolabe. Rozmer je na tebe.

Konferencie, oslavy, produktová fotografia, vernisáže, fotenie pre časopisy a príručky, ateliér, koncoročné fotenie na školách… Za tú dobu čo fotím, som si toho vyskúšal viacero. Ak máš záujem o nejaké špecifické fotenie, tak sa neváhaj ozvať. Rád fotím zákazky všeho druhu.

Možno áno, možno nie. Závisí to v prvom rade od teba – všetky fotky zverejňujem len na základe súhlasu fotografovaných.

Som z Bratislavy, momentálne študujem v Brne. No stále chodím relatívne často hore dole. Nemám teda problém fotiť tam či tam.

Niečo ťa zaujalo, vŕta ti hlavou alebo sa chceš proste spýtať?